طعام اسرار

Persian فارسی


رژیم بستنی
هالی مک کور متخصص تغذیه و ویراستار مجله پریونشن عضو انجمن تغذیه آمریکاست . وی رژیم بستنی را با توجه به علاقه بیشتر مردم به بستنی برنامه ریزی کرده و میگوید بستنی قسمتی از برنامه غدایی سالم و متناسب است که به آب کردن چربی و از بین بردن وزن اصافه کمک میکند چراکه میزان از بین بردن چربی کمی با مقدار کلسیم در ارتباط است وی در تحقیقات خود 2 گروه را تحت بررسی قرارداده و به این نتیجه رسیده گروهی که در برنامه غدایی خود مقدار کلسیم بیشتری دریافت کرده اند 7% بیشتر از افرادی که املاح معدنی کمی داشته اند وزن کم کرده اند همچنین منبع کلسیم نیز اهمیت دارد به این ترتیب که اگر کلسیم از مواد غذایی جذب شود بیشترباعث کاهش وزن میشود تا موقعی که از تعریق مکمل ها کلسیم دریافت کنند. مایکل بیزومن یک فرضیه در این رابطه دارد که میگوید وقتی شخصی به اندازه لازم و کافی کلسیم نمیخورد بعدا" هورمونی به نام کلسی تریول آزاد میکند این هورمون پیام هایی را به سلول های چربی میفرستد و باعث میشود چربی از بین نرود در نتیحه سلولهای چربی بزرگ میشود و فرد چاغ تر میشود اثر خوب کلسیم غذا در کاهش وزن یک همیاری غدایی است شیر از جمله مواد غدایی است که علاوه بر کلسیم به علت سایر مواد فعال از نظر زیستی به سلامتی کمک میکند . رژیم بستنی به سه وعده یا بیشتر غذاهای لبنی کم چرب در روز احتیاج دارد . کلسیم علاوه بر استحکام استخوان ها برای انبساط ماهیچه های شش ها ضرروری است حفظ کلسیم در خون و سلول ها به قدری مهم است که بدن از استخوان به عنوان بانک کلسیم در موقع لزوم استفاده میکند . رژیم بستنی 1000 تا 1500 میلی گرم کلسیم در روز تامین میکند ماکسیمم مصرف کلسیم در روز 2500 میلی گرم است که بالاتر از این مقدار یبوست و ناراحتی های شکمی به وجود میآورد . علاوه براین مصرف بالاتر از 2500 میلی گرم جذب سایر مواد غدایی مثل روی و آهن و منگنز را متوقف میکند .
این رژیم روزانه 1500 کیلوکالری برای زنان و 2000 کیلو کالری را برای مردان فراهم میکند که تقریبا" 300 تا 500 کالری از میزان طبیعی است .
رژیم کاهش وزن آهسته است به طوری که در یک سال 13 کیلوگرم برای زنان و 22 کیلوگرم کاهش وزن برای مردان فراهم میشود . برای جذب کلسیم به VITD نیاز است مقدار ویتامین d مورد نیاز روزانه در روز 400 واحد بین المللی است که یک لیوان شیر ( 240 سی سی ) یک چهارم این مقدار را فراهم میکند . افراد بالای 50 سال 600 تا 800 IUVITD نیاز دارند تحرک عامل دیگر جذب کلسیم است در رژیم بستنی کلسیم و پروتئین به مقدار مناسب وجود دارد. نسبت خوب کلسیم به پروتئین جهت حفاظت اسکلت بدن لازم است .  به ازای هر 20 میلی گرم کلسیم یک میلی گرم پروتئین مورد نیاز است رژیم بستنی باعث کاهش فشار خون میشود که همانطور میدانید با کاهش وزن در همه رژیم ها کاهش فشارخون نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد این رژیم وجه اشتراکی زیادی با رژیم DACH (روش های رژیمی جهت توقف فشار خون بالا ) دارد .
غداهای غنی از کلسیم ، غلات ، مواد لبنی ، آب پرتقال ، انجیر و لوبیا سفید هستند رژیم غنی از کلسیم میزان رشد سرطان روده را کاهش میدهد .
بنا به توصیه این فرد در این رژیم افراد 5 وعده غدا در روز مصرف میکنند که کلا" چیزی حدود 1250 کالری در روز تامین و 250 کالری توسط بستنی در شب تامین میکند یعنی روی هم 1500 کیلوکالری بدست می آورید .
میزان سدیم که در کاهش و کنترل بیماری ها مهم است 2400 میلی گرم در روز تامین میشود که این مقدار توصیه شده انجمن بیمارهای قلب آمریکاست
توزیع کالری
21% انرژی از طریق چربی تامین میشود که فقط 7% آن از چربی های اشباع است 59% از کربوهیدرات و 20% از پروتئین تامین میشود .
نقش اصلی را غلات ماهی وگوشت مرغ تشکیل می دهد.
با توجه به کلسیم بالا دراین رژیم برای افرادی که سابقه تولید سنگ کلیه دارند توصیه نمی شود.دررژیم های معمولی ومتناسب درصدپروتیین معمولا بین 10 تا15 درصددر
نظرگرفته می شود بنابراین این رژیم باتوجه به درصد بالای پروتئین می تواند عوارض
رژیمهای پرپروتئین رادربعضی افرادایجادکند.
نقد طعام اسرار :
علاوه بر اینکه مصرف یکسال بستنی برای کاهش 13 کیلو وزن تقریبا غیر منطقی بنظر می رسد و بدیهی است که پیروی از چنین رژیمی علاوه بر عوارض موجود می تواند از یک منطق غیر معقول که با عادات روزمره گی زندگی ما تطبیق ندارد ، تبعیت کند متخصصین موسسه طعام اسرار این رژیم را به کسی توصیه نمی کنند.
منبع: کتاب

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید