طعام اسرار

Persian فارسی


مقاله گرفته شده از روزنامه فیگارو فرانسه در 26 می 2005

زنان ایرانی مواظب اندامشان هستند .

قرار ملاقاتی در پارک ملت در خیابان ولیعصر گذاشته شده است . کفشهای بسکت به پا و روسری هامحکم دور گردن بسته شده و خانمهایی از چهار گوشه تهران دور هم جمع هستند .

ساعت 6 صبح است . آنقدر زود که نظرها را به خود جلب نکند . در وهله اول به نظر می رسد که چندین بانوی ایرانی که نگران آینده شان هستند یک گرد همآیی تشکیل داده اند، اما بعد متوجه می شویم که مسئله اصلا سیاسی نیست . اعلامیه و شعاری هم در کار نیست. موضوع ورزشی است.آزیتا مشیری ، بدون اینکه به شخص بخصوصی نگاه کند می گوید : (( با دویدن شروع می کنیم و بعد به نرمش می پردازیم .))

او 42 ساله،گندومگون و با عینک است. همه دوستانش به حرف او عمل می کنند.

هنگام تنفس،خانمها راجع به وسایل ورزشی و محصولات رژیمی و آخرین رژیمها صحبت می کنند .

عجیب است ، بحث مدرنیه درزندگی روزمره جامعه ایرانی ، هیچگاه مثل امروز در جریان نبوده و این درست فردای روزی است که محمود احمدی نژاد به پیروزی رسیده و صحبتهای سیاسی رو به افراطی گری( رادیکالیزم) و اسلامی تر شدن پیش می رود.

آزیتا می گوید : (( ورزش ، امید تازه ما به زندگی است . از آغاز انقلاب من همیشه روپوش گشادی به تن داشته ام که اندامم را نشان ندهدو در این مدت 20 سال 8 کیلو به وزنم اضافه شده است . الان که مانتوهای تنگ و چسبیده به تن مد شده ، برای پوشاندن شکمم باید مواظب اندامم باشم و ورزش کنم .))

دیگر خانمهای ایرانی هم مانند او انرژی زیادی صرف مواظبت از اندامشان می کنند .

تولیدات ایرانی هم در این بازار در حال تحول ، دگرگون شده ، محصولات رژیمی مانند زمزم (کوکاکولای محلی ) ، ماست تازه و تمام اینها بدون قند وچربی !

هر ماه مراکز ورزشی جدیدی در گوشه و کنار تهران افتتاح می شود . در این مراکز ، متخصصانی که در کانادا و یا دوبی دوره دیده اند شما را به استفاده از دوچرخه برقی ، برای کمک به عضلات پاها و دستگاههای ماساژ، برای از بین بردن چربیها، تشویق می کنند .

این پدیده فقط برای استفاده طبقه مرفه که در شمال تهران زندگی می کنند نیست بلکه در محله های پائین شهر نیز بانوان روز به روز بیشتر عضو کلاسهای بدن سازی می شوند .

افسانه خاک دوست معلم ورزش در کلوپ فرمانیه در شمال شهر می گوید : تعداد اعضای ما در طول سه سال گذشته 3 برابر شده است . با وجود ساعتهای نامناسب ( کلوپهای ورزشی صبح ها برای خانمها و بعد از ظهر ها برای آقایان است . ) می بینیم که مادران از نقاط بسیار دور به آنجا می آیند و با ورود به کلوپ و افتادن چادرها از سرشان با لباسهای ورزشی رنگارنگ شاد و متنوع به رقابت با یکدیگر می پردازند .

فاطمه سادات تسلطی معلم حقوق اسلامی است که چادری سیاه بر سر دارد و برای سلامتی و کم کردن 10 کیلو وزن اضافی خود یک رژیم غذایی شروع کرده است . او می گوید : رژیم که مختص اروپائیها و امریکائیها نیست . خانمهای ایرانی هم حق دارند رژیم بگیرند .

در اتاق انتظار انستیتو طعام اسرار که توسط دکتر روشندل یکی از متخصصین پرطرفدار تغذیه {پایه گذاری شده } بیش از 20 خانم منتظر نشسته اند . دکتر روشندل می گوید : معروف است که در خاورمیانه زن چاق سمبل سلامتی و توانگری است اما با رواج ماهواره و پخش فیلمهای جدید خارجی در تلویزیون ایران سمبل زیبایی هم تغییر کرده است.

دکتر روشندل می گوید : مردها هم وارد این جریان شده اند . قبلا وقتی که به سازمانها پیشنهاد می کردم که توجه بیشتری به برنامه غذایی کارمندان خود بکنند . حرفم را جدی نمی گرفتند و می گفتند می خواهید برای لاغر شدن به شما پول بدهیم ؟ ولی اکنون عده زیادی از کارمندان مرد وزارتخانه ها مشتریهای ما هستند .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید