طعام اسراردستورات پخت انواع خوراک با ميگو ))

مواد لازم براي تهيه سس ميگو:4 قاشق سوپخوري
سس سويا (تيره) dark

2 قاشق سوپخوري
مري سس

2 قاشق سوپخوري
عسل

1 قاشق سوپخوري
زنجفيل

1 قاشق سوپخوري
نشاسته ذرت

2 قاشق سوپخوري
سرکه سيب

2/1 پيمانه
شير نارگيل

2/1 پيمانه
آب

2 حبه
سير رنده شده


طرز تهيه :

ميگوها را پاک کرده سپس در مايع (سويا سس و روغن يا فيش سس و زنجفيل تازه را با هم مخلوط کرده) قرار مي دهيم تا چند ساعت بماند و مزه بگيرد سپس دور آن را با ساقه پيازچه پيچيده در خمير آماده شده فرو برده در روغن فراوان و داغ سرخ مي کنيم و از سس که آماده کرده ايم در کنار آن گذاشته سرو مي کنيم .

ميگو پلو- براي 4 نفر

ميگوي آماده شده
نيم کيلو

رب گوجه فرنگي
2 قاشق سوپ خوري

آب گوشت
يک ليوان

کره
150 گرم

آرد
يک قاشق سوپ خوري

پودر کاري
يک تا دو قاشق سوپ خوري

خامه
100 تا 150 گرم

برنج
نيم کيلو

تخم مرغ پخته شده
3 تا 4

نمک
به قدر کافي


طرز تهيه:

برنج را با 100 گرم روغن و کمي نمک به شکل کت? ساده طبخ مي کنيم بعد به طريق زير سس اين خوراک را آماده مي نمائيم. آرد را با 50 گرم کره کمي سرخ ميکنيم. رب گوجه فرنگي را در آب گوشت حل کرده حرارت زير آرد را ملايم مي نماييم و آب گوشت را کم کم داخل آرد سرخ کرده مي ريزيم بهم مي زنيم تا سس کاملاً لطيف شود. کمي نمک و پودر کاري را اضافه مي کنيم بعد از 2 تا 3 جوش در صورتيکه سس کمي غليظ بود کمي آب مي ريزيم و ميگوهاي آماده شده را اضافه مي کنيم. ظرف گرد قشنگي را انتخاب مي کنيم ميگو را از روي آتش بر مي داريم خامه را با آن مخلوط مي کنيم و آنرا وسط ظرف مي ريزيم و برنج را به شکل دايره دور ميگو مي کشيم و تخم مرغها را چهار قاچ کرده و اطراف برنج را با تخم مرغ و چند برگ جعفري تزيين مي نماييم.ميگو با برنج

مواد لازم  براي  شش نفر :  ميگو  1 کيلوگرم  -  برنج  1 کيلوگرم – لوبيا سبز  نيم کيلوگرم  - پياز  200 گرم – رب گوجه فرنگي  200 گرم – کاري 1 قاشق مرباخوري – زرد چوبه 1 قاشق چايخوري – دارچين  1 قاشق غذاخوري – زعفران آب شده  1 قاشق غذاخوري – نمک و فلفل به مقدار لازم .

طرز تهيه

پس از آب پز کردن ميگوها آنها را پاک کرده و بصورت درشت چرخ ميکنيم . سپس در پياز داغ سرخ کرده به آن زرد چوبه ، نمک و فلفل و کاري اضافه مي نماييم . لوبيا را به قطعات کوچک تقسيم کرده و مدتي در آب جوشانده و به مواد اضافه کرده سپس رب گوجه را در 2 ليوان آب حل کرده به مخلوط افزوده حرارت ميدهيم تا آب ان خشک شود . برنج خيس شده را در آب جوش ريخته و وقتي نيم پز شد آب آن را صاف مي نماييم ، کمي روغن ته قابلمه ريخته با سيب زميني يا نان کف آن را مي پوشانيم سپس يک لايه برنج و يک لايه ميگو ريخته و در آخر زعفران آب شده را با دارچين و کمي روغن مايع به روي برنج مي ريزيم و منتظر مي مانيم تا دم بکشد . 

سالاد الويه ميگو  

مواد لازم  براي هشت نفر :  ميگو  1 کيلوگرم – سيب زميني  5/1 کيلوگرم – خيار شور 1 کيلوگرم – تخم مرغ 8 عدد – کنسرو نخود فرنگي  3 قوطي – نمک به ميزان لازم – سس مايونز 1 شيشه – روغن زيتون  2 قاشق غذاخوري – خردل 1 قاشق غذاخوري – فلفل سياه يا سفيد 1 قاشق مرباخوري – سرکه  2 قاشق غذاخوري

طرز تهيه

ميگوها را در آب و نمک جوشانده و سپس پوست ميگوها و روده پشتي آنها را خارج مي کنيم . سپس آنها را شسته و با چرخ گوشت چرخ کرده يا با کارد به اندازه نخود آنها را ريز مي کنيم .  سيب زميني ها و تخم مرغها  را آب پز کرده و پس از پوست کندن به اندازه نخود فرنگي ريز مي کنيم و خيارشورها را نيز بهمبن ترتيب ريز مي نماييم . ميگوها و سيب زميني و تخم مرغ  و خيارشور و نخود فرنگي را در ظرف مناسب با روغن زيتون ، سرکه ، خردل و نمک و سس مايونز کامل مخلوط کرده و در ديس ريخته با کارد خوب صاف مي کنيم و براي تزيين از تربچه ، جعفري و زيتون استفاده مي کنيم .  

پيراشکي ميگو  

مواد لازم  براي شش نفر :  ميگوي پاک شده   5/0 کيلوگرم – نخود  200 گرم – پياز 2 عدد – گوجه فرنگي  100 گرم – جعفري ساطوري 100 گرم – آبليمو 1 قاشق غذاخوري – زرد چوبه  1 قاشق مرباخوري – زعفران آب شده 1 قاشق غذاخوري – فلفل سياه 1 قاشق غذاخوري – نمک به اندازه لازم .

طرز تهيه

ميگوي پاک شده را با نخود نيم پز پوست گرفته چرخ مي کنيم سپس با کمي پياز رنده شده مخلوط کرده و نمک و زرد- چوبه به آن مي افزاييم . بقيه پياز را در روغن تفت داده و گوجه ها را رنده مي کنيم سپس آبليمو و زعفران را افزوده با ميگو مخلوط کرده بمدت 10 دقيقه با ملايمت حرارت مي دهيم پس از آنکه آب گوجه فرنگي خشک شد شعله را خاموش مي کنيم . با مخلوط کردن 2 ليوان شير  1 ليوان آرد و 1 عدد تخم مرغ و 1 قاشق مرباخوري بکينگ پودر در کاسه کوچک  20*20 سانتيمتر چرب شده  قطعات نازک پنکيک درست کرده از مواد فوق 1 قاشق داخل لواش پنکيک ريخته لواش را مثل بقچه روي هم مي آوريم و محکم لوله مي کنيم و در داخل تابه بزرگ کمي روغن ريخته پس از داغ شدن پنکيک ها را در روغن گذاشته اطرافش را سرخ مي کنيم سپس در ديس چيده و با حلقه هاي گوجه فرنگي و جعفري تزيين مي کنيم .   

کتلت  ميگو  

مواد لازم  براي هشت نفر :  ميگوي پاک شده   1 کيلوگرم – سيب زميني 1کيلوگرم – تخم مرغ 3 عدد – پياز  50 گرم –بکينگ پودر 1 قاشق مرباخوري – زرد چوبه 1 قاشق چايخوري – نمک و فلفل به ميزان لازم .

طرز تهيه

ابتدا ميگوهاي پاک شده را چرخ کرده و با پياز رنده شده و سيب زميني آب پزو چرخ شده مخلوط مي کنيم . تخم مرغ -ها را شکسته پس از افزودن بکينگ پودر ، نمک و فلفل و زرد چوبه خوب بهم مي زنيم . ميگو و سيب زميني را با مايع تخم مرغ مخلوط کرده بصورت خمير يکنواختي در مي آوريم . از اين خمير با دست يا قالب کتلت تهيه کرده و روي سطح صاف که کمي آرد سوخاري جهت جلوگيري از چسبندگي روي آن قرار داده ايم گذاشته و کم کم آنها را در تابه حاوي روغن سرخ مي کنيم . پس از تزيين با جعفري و خيار شور ، ليمو ترش و نخود فرنگي سر سفره مي بريم .

شنيسل   ميگو  

مواد لازم  براي چهار نفر :  ميگو 1 کيلوگرم – تخم مرغ  3 عدد – آرد  5/1 ليوان – پياز  1 عدد – ماست  2 قاشق غذاخوري -  بکينگ پودر 1 قاشق غذاخوري – نمک و فلفل به ميزان لازم .

طرز تهيه

ميگو را در آب نمک چوشانده پس از خنک شدن پوست آن را جدا نموده و روده پشتي را خارج مي نماييم . پس از شستشو دوباره مي گذاريم تا کامل خشک شود . پياز را رنده کرده و آب آن را با تنظيف گرفته و روي ميگوها ميريزيم و نمک و فلفل مورد دلخواه را بر روي آن مي پاشيم . تخم مرغها را شکسته و خوب بهم مي زنيم سپس آرد را به آن افزوده ماست و بکينگ پودر را با کمي نمک اضافه نموده مجدداً بهم مي زنيم نا کاملاً مخلوط شوند هر کدام از ميگوها را به مايه حاصل از تخم مرغ و آرد و ماست فرو برده و در داخل تابه محتوي روغن داغ تا تبديل شدن به رنگ طلايي

سرخ ميکنيم  وقتي  تمام ميگوها به همين روال سرخ شدند در ديس چيده و از سيب زميني سرخ کرده و گوجه فرنگي و جعفري براي تزيين آن استفاده مي کنيم .

ماکاروني با   ميگو  

مواد لازم  براي شش نفر :  ميگو 1 کيلوگرم – ماکاروني 1 کيلوگرم – سيب زميني  200 گرم – پياز  100 گرم – رب گوجه فرنگي  4 قاشق – کاري 1 قاشق مربا خوري – زردچوبه  1 قاشق چايخوري – آب ليمو 2 قاشق غذاخوري – برگ بو يا ميخک  3 عدد – دارچين  ( در صورت تمايل )  10 گرم – زعفران آب شده 1 قاشق – نمک و فلفل بمقدار لازم .  

طرز تهيه

طبق معمول ميگوها را در آب نمک چوشانده و پس از خنک شدن پوست مي کنيم و روده پشتي آن را خارج مي نماييم و با استفاده از شبکه درشت چرخ مي کنيم (يا با کارد ميگوها را ريز مي کنيم ) پياز را به اندازه نخود خرد کرده در روغن سرخ مي کنيم و ميگوي چرخ کرده و زردچوبه را به مدت  يک دقيقه تفت مي دهيم .سپس رب گوجه فرنگي آب شده ، کاري ، نمک و فلفل و آبليمو و برگ بو يا ميخک را به آن افزوده بمدت 10 دقيقه مي جوشانيم . ماکاروني ها را حدود 10 دقيقه جوشانده سپس آبکش نموده بمدت  2 دقيقه در آب سرد مي ريزيم و مجدداً آبکشي مي کنيم . ته قابلمه را چرب نموده با سيب زميني يا نان لواش مي پوشانيم سپس بترتيب يک لايه ماکاروني و يک لايه ميگو مي ريزيم تا کليه مواد تمام شود . آنگاه زعفران آب شده و دارچين را ريخته  30 دقيقه بملايمت حرارت مي دهيم .