طعام اسرار در رسانه ها - طعام اسرار http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها Fri, 19 Jan 2018 13:54:15 +0330 بهینه وب - behineweb.com - محمد حسنی اقتدار fa-ir همكاري مهد كودك با موسسه تحقيقاتي طعام اسرار http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/229--1-sp-1886 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/229--1-sp-1886


همكاري مهد كودك با موسسه تحقيقاتي طعام اسرار

در خصوص انعقاد قرارداد همكاري مهد كودك با موسسه تحقيقاتي طعام اسرار 18/4/1384 مربوط به واحدهاي تعاون و رفاه معلم روابط عمومي منبع: تعاون و امور رفاهي كاركنان آرشيو بخش نامه ها

 

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330
فعالیتهای شگفت انگیز http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/230--1-sp-11131 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/230--1-sp-11131


فعالیتهای شگفت انگیز

 

هر مدرسه و مهدی فعالیتهای خاصی دارد که می تواند الگوی دیگران باشد . در مهد میلاد شکوفه ها از سال گذشته طرحی اجرا شد که امسال همین طرح در 35 مهد کشور درحال اجراست . نام این طرح تغذیه ای ، اصلاح و ارائه ساختارهای غذایی و پیشگیری از بیماری های مرتبط با تغذیه است  و با همکاری موسسه "طعام اسرار" صورت گرفت . این برنامه غذایی زیرنظرکارشناس تغذیه ارائه شد و ازآن طریق غذاهای مقوی و متنوع شناسایی و هر هفته به بچه ها داده شد و در کنار آن نیز برای تغییر ذائقه بچه ها هفته ای دو بار غذای کشورهای دیگر برای بچه ها سرو می شود . علاوه بر این کارها به خانواده ها نیز ازطریق بروشور برنامه غذایی همراه روش پخت داده می شد . تا با انواع غذاها آشنا شوند .

طرح تغذیه مهد سال گذشته نتیجه خوبی در برداشت . مدیر مهد می گوید : (( با وجودی که اجرای این طرح سخت بود ، ولی نتیجه آن افزایش قد و وزن بچه ها با غذای سالم را به همراه داشت . همچنین بیشتر بیماریهای شایع در بین بچه ها هم کنترل شد.))

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330
مقاله گرفته شده از روزنامه فیگارو فرانسه در 26 می 2005 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/231--1-sp-30086 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/231--1-sp-30086


مقاله گرفته شده از روزنامه فیگارو فرانسه در 26 می 2005

زنان ایرانی مواظب اندامشان هستند .

قرار ملاقاتی در پارک ملت در خیابان ولیعصر گذاشته شده است . کفشهای بسکت به پا و روسری هامحکم دور گردن بسته شده و خانمهایی از چهار گوشه تهران دور هم جمع هستند .

ساعت 6 صبح است . آنقدر زود که نظرها را به خود جلب نکند . در وهله اول به نظر می رسد که چندین بانوی ایرانی که نگران آینده شان هستند یک گرد همآیی تشکیل داده اند، اما بعد متوجه می شویم که مسئله اصلا سیاسی نیست . اعلامیه و شعاری هم در کار نیست. موضوع ورزشی است.آزیتا مشیری ، بدون اینکه به شخص بخصوصی نگاه کند می گوید : (( با دویدن شروع می کنیم و بعد به نرمش می پردازیم .))

او 42 ساله،گندومگون و با عینک است. همه دوستانش به حرف او عمل می کنند.

هنگام تنفس،خانمها راجع به وسایل ورزشی و محصولات رژیمی و آخرین رژیمها صحبت می کنند .

عجیب است ، بحث مدرنیه درزندگی روزمره جامعه ایرانی ، هیچگاه مثل امروز در جریان نبوده و این درست فردای روزی است که محمود احمدی نژاد به پیروزی رسیده و صحبتهای سیاسی رو به افراطی گری( رادیکالیزم) و اسلامی تر شدن پیش می رود.

آزیتا می گوید : (( ورزش ، امید تازه ما به زندگی است . از آغاز انقلاب من همیشه روپوش گشادی به تن داشته ام که اندامم را نشان ندهدو در این مدت 20 سال 8 کیلو به وزنم اضافه شده است . الان که مانتوهای تنگ و چسبیده به تن مد شده ، برای پوشاندن شکمم باید مواظب اندامم باشم و ورزش کنم .))

دیگر خانمهای ایرانی هم مانند او انرژی زیادی صرف مواظبت از اندامشان می کنند .

تولیدات ایرانی هم در این بازار در حال تحول ، دگرگون شده ، محصولات رژیمی مانند زمزم (کوکاکولای محلی ) ، ماست تازه و تمام اینها بدون قند وچربی !

هر ماه مراکز ورزشی جدیدی در گوشه و کنار تهران افتتاح می شود . در این مراکز ، متخصصانی که در کانادا و یا دوبی دوره دیده اند شما را به استفاده از دوچرخه برقی ، برای کمک به عضلات پاها و دستگاههای ماساژ، برای از بین بردن چربیها، تشویق می کنند .

این پدیده فقط برای استفاده طبقه مرفه که در شمال تهران زندگی می کنند نیست بلکه در محله های پائین شهر نیز بانوان روز به روز بیشتر عضو کلاسهای بدن سازی می شوند .

افسانه خاک دوست معلم ورزش در کلوپ فرمانیه در شمال شهر می گوید : تعداد اعضای ما در طول سه سال گذشته 3 برابر شده است . با وجود ساعتهای نامناسب ( کلوپهای ورزشی صبح ها برای خانمها و بعد از ظهر ها برای آقایان است . ) می بینیم که مادران از نقاط بسیار دور به آنجا می آیند و با ورود به کلوپ و افتادن چادرها از سرشان با لباسهای ورزشی رنگارنگ شاد و متنوع به رقابت با یکدیگر می پردازند .

فاطمه سادات تسلطی معلم حقوق اسلامی است که چادری سیاه بر سر دارد و برای سلامتی و کم کردن 10 کیلو وزن اضافی خود یک رژیم غذایی شروع کرده است . او می گوید : رژیم که مختص اروپائیها و امریکائیها نیست . خانمهای ایرانی هم حق دارند رژیم بگیرند .

در اتاق انتظار انستیتو طعام اسرار که توسط دکتر روشندل یکی از متخصصین پرطرفدار تغذیه {پایه گذاری شده } بیش از 20 خانم منتظر نشسته اند . دکتر روشندل می گوید : معروف است که در خاورمیانه زن چاق سمبل سلامتی و توانگری است اما با رواج ماهواره و پخش فیلمهای جدید خارجی در تلویزیون ایران سمبل زیبایی هم تغییر کرده است.

دکتر روشندل می گوید : مردها هم وارد این جریان شده اند . قبلا وقتی که به سازمانها پیشنهاد می کردم که توجه بیشتری به برنامه غذایی کارمندان خود بکنند . حرفم را جدی نمی گرفتند و می گفتند می خواهید برای لاغر شدن به شما پول بدهیم ؟ ولی اکنون عده زیادی از کارمندان مرد وزارتخانه ها مشتریهای ما هستند .

 

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330
گزارش ایسنا براساس يك پژوهش انجام شده از محققین موسسه طعام اسرار http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/232--1-sp-6958 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/232--1-sp-6958


گزارش ایسنا براساس يك پژوهش انجام شده از محققین موسسه طعام اسرار

مداخلات تغذيه اي در بهبود وضعيت بيماران اسكيزوفرنيك مؤثر است.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: پژوهشي

مداخلات تغذيه اي باعث كاهش اثرات جانبي نامطلوب ناشي از داروها شده و ميزان مصرف داروها را كاهش مي‌دهد.

منيژه حكيمي، كارشناس و پژوهشگر تغذيه در گفت و گو با خبرنگار سرويس «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به تحقيقي كه درباره اثر رژيم درماني در بيماران اسكيزوفرنيك داشته است، گفت: اسكيزوفرني يا جنون جواني اختلال رواني مزمني است كه با از دست دادن همگامي اجتماعي، خودگرايي، دمدمي مزاجي، كارهاي بي‌جا به علت وهم و خيال، فريب و دلخوشي بي‌اساس مشخص مي‌شود.

شروع بيماري كه معمولا در جواني يا آغاز بزرگسالي مي‌باشد ممكن است ناگهاني يا تدريجي باشد.

وي افزود: مشكلات بيماران اسكيزوفرنيك عدم توازان بيوشيميايي، مشكلات متابوليكي تغذيه‌يي، كمبودهاي تغذيه‌يي (اعم از ماكرو مغذي‌ها و ميكرو مغذي‌ها)، عدم تحمل مواد غذايي، مكمل ياري و مداخلات تغذيه‌يي باعث كاهش اثرات جانبي نامطلوب ناشي از داروها مي‌شود و ميزان مصرف داروها را كاهش مي‌دهد.

حكيمي با اشاره به روش بررسي در اين طرح گفت: تعداد 24 بيمار بستري در بخش روان‌پزشكي بيمارستان امام حسين (ع) از نظر ميزان هيستامين، روي، ويتامين‌هاي B12,B6 ، تحمل لاكتوز، گلوتن و مشكلات متابوليكي هيپروهيپوگليسمي مورد بررسي قرار گرفتند.

بيماران از نظر بيوشيميايي به سه دسته ,Low Histamine وHigh Histamine, Pyrroluria تقسيم شده و تحت رژيم غذايي مكمل ياري ميوه، سبزي، مغزهاي روغني، ماهي ، اسيدهاي چرب امگا 3 و مكمل ياري ويتامين B6 و روي قرار گرفتند.

وي خاطرنشان كرد: براساس يافته‌هاي اين تحقيق مكمل ياري ويتامين B6 و Zn در 11 بيمار گروه Pyrroluria با بهبود علائم رفتاري و فيزيكي همراه بود و در عين حال در 13 بيمار دچار Low Histamine و High Histamine باعث بهبود افسردگي و ترس شد.

از سوي ديگر با مصرف مغزهاي روغني ، غلات و ماهي افسردگي در اغلب بيماران كمتر شد.

اين كارشناس مسوول تغذيه و رژيم درماني واحدهاي آموزش درماني خاطر نشان كرد: هيپوگليسمي از مشكلات شايع در بيماران اسكيزوفرنيك بود كه با تجويز رژيم پر پروتئين، كم كربوهيدارت، ميزان متوسط چربي و محدود كردن قندهاي ساده نتايج مثبت به دست آمد.

همچنين در بيماران مبتلاء به عدم تحمل گلوكز با رژيم غذايي فاقد گلوتن، اختلالات گوارشي، درد مفاصل و استخوان، اضطراب، خستگي و جوش‌هاي پوستي دردناك بهبود يافت و با تجويز لوبيا، ذرت، سيب‌زميني و آرد سويا، ميوه و سبزي و ماهي تازه مشكلات بر طرف شد.

وي در پايان پيشنهاد كرد: رژيم درماني بايد در مورد بيماران اسكيزوفرنيك به صورت يك امر ضروري و لازم الاجرا در آمده و از همان مراحل اوليه شروع بيماري صورت گيرد تا جواب موثرتري را به دنبال داشته باشد و عوارض جانبي بيماري را كاهش داده و يك زندگي طبيعي و سلامت را براي بيماران ترسيم كند.

انتهاي پيام

کد خبر: 8408-13068

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330
مصاحبه ایسنا با خانم حکیمی محقق موسسه تحقیقاتی طعام اسرار http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/233--1-sp-4993 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/233--1-sp-4993


گزارش ایسنا از محققین موسسه پژوهشی طعام اسرار

يك پژوهشگر تغذيه از پژوهشگاه طعام اسرار:

سوء تغذيه عامل 30 درصد موارد ابتلاء به سرطان است
مصاحبه ایسنا با خانم حکیمی محقق موسسه تحقیقاتی طعام اسرار

براساس يافته‌هاي يك پژوهش در موسسه پژوهشی طعام اسرار:
حمايت تغذيه‌ اي بيماران سرطاني در بهبود وضعيت آنها موثر است.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: علمي

براساس يافته‌هاي يك پژوهش، با توجه به آنوركسي و لاغري مفرط در بيماران سرطاني، حمايت تغذيه‌يي در بهبود حال بيماران امري اجتناب ناپذير است.

منيژه حكيمي، پژوهشگر و كارشناس مسئول تغذيه و رژيم‌هاي درماني دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره يافته پژوهش خود پيرامون اثرات رژيم درماني بر بيماران سرطاني كه در سومين كنفرانس آسيايي اقيانوسيه‌يي پيشگيري از سرطان ارائه شد گفت: آنوركسي و لاغري مفرط دو شكل عمده بيماران سرطاني است. فاكتورهايي كه به اين سندرم تحليل برنده كمك مي‌كند شامل اثر تومور، اثر شيمي درماني،‌ متابوليسم غير طبيعي كربوهيدارت چربي، پروتئين و پاسخ‌هاي سيتوكنيها است و به همين دليل بيماران سرطاني داراي بيشترين استعداد ابتلاء به سوء تغذيه پروتئين كالري هستند كه ناشي از كاهش مواد مغذي، ‌افزايش دفع مواد مغذي و نيازهاي متابوليكي تومورهايي است كه باعث اختلال در متابوليسم ميزبان مي‌باشد.

وي افزود: در غياب مواد اگزوژن كافي، بدن، تركيبات آندروژن را جهت تامين نيازهاي ميزبان و تومور از نظر پروتئين و انرژي مصرف مي‌كند و در نهايت PEM يك عامل مرگ و مير در بيماران سرطاني است لذا حمايت تغذيه‌يي در جهت بهبود حال بيماران به عنوان يك امر اجتناب ناپذير در مي‌آيد و همواره بايد به آن توجه كرد.

وي در ادامه گفت: هدف از رژيم درماني در مبتلايان به سرطان معده، جلوگيري از كاهش وزن و سوء تغذيه، كنترل دريافت مايعات، كاهش عوارض جانبي ‌حاصل از شيمي درماني و تصحيح دفع پروتئين در انتروپاتي روده‌اي است كه در اين نوع بيماران مشاهده مي‌شود.

حكيمي خاطرنشان كرد:‌ مشكلات تغذيه‌يي در مبتلايان به سرطان باعث آنوركسي، لاغري مفرط، متابوليسم غيرطبيعي كربوهيدرات، پروتيئن‌ها، پاسخ‌هاي سيتوكين‌ها ، سوء تغذيه و سندرم دامپينگ مي‌شود.

از سوي ديگر شايع‌ترين علايم گوارشي در بيماران تحت شيمي درماني كه منجر به كاهش وزن مي‌شوند شامل سيري سريع، بي‌اشتهايي، تهوع و استفراغ مي باشد.

وي با اشاره به هدف از حمايت تغذيه‌اي اين نوع بيماران گفت: ممانعت از ادامه يا معكوس كردن اثرات ناخواسته‌ بيماري، تعديل اثرات جانبي درمان، اصلاح نتايج درمان و بهبود كيفيت زندگي بيماران است.

به گفته اين پژوهشگر تغذيه از ديدگاه بيمار و خانواده او مانند يك دارو لازم بوده و بايد اجتناب ناپذير باشد.

حمايت تغذيه‌يي با ميزان نياز به مواد مغذي و عوامل رواني و اجتماعي خاص فرد سازگار شود از سوي ديگر تغذيه بايد بيشتر براساس نياز فيزيولوژيكي فرد باشد تا رفتار او .

وي در ادامه با اشاره به اقداماتي كه رژيم شناسي جهت بهبود وضعيت تغذيه‌يي و تامين نيازهاي بيماران سرطاني در نظر بگيرد، بر جلوگيري از كاهش وزن با گنجاندن غذاهاي مقوي و سبك در رژيم غذايي بيمار، خنثي كردن اثر جانبي داروهاي شيمي درماني و راديوتراپي، تامين مواد مغذي مورد نياز در فرم قابل تحمل مانند تغذيه دهاني، وريدي يا لوله‌يي، پايش دريافت مايعات، ايجاد تنوع غذايي در رژيم بيمار و تغيير غذا به صورت قابل پذيرش بيمار و تصحيح انواع كمبودهاي تغذيه براي بيمار در طول درمان و پس از درمان جهت حفظ ميزان ويتامين‌ها و ميزان‌هاي لازم براي انجام عملكردهاي طبيعي بدن است، تاكيد كرد.

انتهاي پيام

کد خبر: 8402-09446


 

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330
گزارش ایسنا از محققین موسسه پژوهشی طعام اسرار http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/234--1-sp-16933 http://taamasrar.com/طعام-اسرار-در-رسانه-ها/234--1-sp-16933


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: پژوهشي

نتايج تحقيقات حاكي از آن است كه عوامل غذايي و سوء تغذيه علت 30 درصد موارد ابتلاء به سرطان‌ها مي‌باشد.

به گزارش سرويس«پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منيژه حكيمي، پژوهشگر و كارشناس مسئول تغذيه و رژيم‌هاي درماني دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي كه در پژوهشي نقش تغذيه در پيشگيري و درمان سرطان را بررسي كرده است، معتقدست با توجه به نقش چشمگير عوامل غذايي و سوء تغذيه در سرطان كه امروزه دومين عامل عمده مرگ و مير در جهان بعد از بيماري‌هاي قلبي ــ عروقي به شمار مي‌رود، توجه به اين مساله از اهميت ويژه‌اي برخوردارست.

وي خاطرنشان كرد: براي فعاليت بدن داشتن يك رژيم غذايي سالم امري حياتي است اين مساله براي بيمار سرطاني بسيار مهمتر مي‌باشد زيرا فرد اگر از يك رژيم غذايي سالم برخوردار باشد توان بيشتري در برابر درمان خواهد داشت و از انهدام بافت بدن جلوگيري كرده و به بازسازي بافت‌هاي بدن ياري خواهد كرد و در برابر عفونت دفاع خوبي خواهد داشت.

بيماراني كه تغذيه خوبي دارند به راحتي عوارض را تحمل مي‌كنند و حتي گاهي به آساني دوره طولاني‌تر درمان را هم مي‌گذرانند.

حكيمي افزود: همه روش‌هاي درماني سرطان شامل جراحي، راديوتراپي، شيمي درماني، هورمون درماني، درمان بيولوژيك و ايمونوتراپي، درمان‌هاي بسيار قوي‌اي هستند اگر چه هدف اين درمان‌ها سلول‌هاي سرطاني بدن است كه به سرعت رشد مي‌كنند، اما سلولهاي سالم هم آسيب مي‌بينند.

سلول‌هاي سالمي كه رشد طبيعي دارند و سريع تقسيم مي‌شوند مانند سلول‌هاي مخاط دهان، لوله گوارش، سلول‌هاي مو تحت تاثير آسيب‌هاي ناشي از درمان‌هاي سرطان قرار مي‌گيرند. آسيب سلول‌هاي سالم سبب ايجاد عوارض جانبي ناخوشايندي مي‌شوند كه بيشتر عوامل گوارشي است.

حكيم با بر شماري عوارض درماني سرطان كه بر توانايي گوارشي اثر مي‌گذارند، گفت: زخم دهان يا گلو، فقدان اشتها، خشكي دهان، تغيير در حس چشايي يا بويايي، تهوع و استفراغ، عدم تحمل لاكتوز، مشكلات دندان و لثه، يبوست و خستگي يا افسردگي از جمله اين عوارض مي‌باشند.

وي افزود: علائم بيماري نشان از به هم خوردن تعادل بدن دارند و عمدتا نتيجه چهار عامل عمده هستند، خوردن غلط، هضم غلط، دفع مختل، تفكر و احساسات نامطلوب. از شايع‌ترين علائم در بيماران شيمي درماني كه دچار كاهش وزن و بي‌اشتهايي مي‌شوند مربوط به احساس سيري، بي‌اشتهايي ، تهوع و استفراع مي‌باشد.

هنوز علت واقعي فقدان اشتها مشخص نشده است اما امكان دارد به علت نوع درمان يا خود سرطان و يا روحيات فرد مانند ترس، افسردگي، و حتي عوارض درمان مثل تهوع باشد چون بيمار نمي‌تواند غذا بخورد منجر به كمبود پروتئين و كالري و ميكرومغذي‌ها مي‌شود.

اين كارشناس تغذيه تصريح كرد: كاهش دريافت مواد مغذي و افزايش دفع مواد مغذي و نيازهاي متابوليكي تومورها كه باعث اختلال در متابوليسم ميزبان مي‌باشد در غياب مواد اگزوژن كافي، بدن تركيبات آندوژن را جهت تامين نيازهاي پروتئين و انرژي مصرف مي‌كند در نهايت عامل مرگ و مير در بيماران سرطاني مي‌شود.

وي افزود: بسياري از بيماران سرطاني هنگام درمان سرطان دچار كاهش وزن مي‌شوند. بخشي از كاهش مربوط به تاثير بيماري سرطان است و بخشي نيز به علت كاهش اشتها، كم خوني، فشارهاي روحي مي‌باشد. سه نوع دستور غذايي ساده براي افزايش كالري و پروتيئن با غذاهاي معمولي وجود دارد. محصولات شيري، شربت شيرين با پروتئين بالا، غذاهاي تهيه شده با كره بادام زميني، مصرف شير خشك در داخل غذا‌ها.

حكيمي با اشاره به عوارضي نظير حساسيت لثه و زخم حلق يا مري كه به علت پرتو درماني، شيمي درماني يا عفونت ايجاد مي‌شوند، اظهار داشت: در اين وضعيت بايد از غذاهاي نرمي مانند شير، شربت و بستني، موز، سيب و ميوه‌هاي نرم، نكتارهاي هلو، گلابي، زردآلو، هنداونه، ماست و پنير، پوره سيب زميني، ماكاروني، فرني، پودينگ، ژلاتين، املت ، تخم مرغ، پوره سبزيجات، مانند هويج، و نخود سبز ، سوپ جو و ديگر غلات و پوره گوشت كه به راحتي جويده مي‌شود، استفاده كرد.

کد خبر: 8405-14011

 

]]>
طعام اسرار در رسانه ها Wed, 26 Oct 2011 13:37:13 +0330