طعام اسرار

Persian فارسی


اصول نگهدارى پوست در فصل سرما

بهاره مهرنژاد: با سرد شدن هوا مراجعه افراد به كلينيك هاى پوستى نيز بيشتر مى شود. وزش بادهاى سرد و خشك در فصول پاييز و زمستان و اقامت طولانى در اتاق هايى كه به دليل گذاشتن وسايل گرمايشى گرم و خشك شده از مهمترين دلايل بروز خشكى و چروك زودرس پوست است.بهترين و مناسب ترين راه براى جلوگيرى از خشك شدن پوست، استفاده از كرم هاى مرطوب كننده مناسب است.كرم هاى مرطوب كننده با ايجاد يك لايه در سطح پوست سرعت دفع آب از اپيدرم را كاهش داده و با افزايش قدرت نگهدارى آب مانع از خشكى و از بين رفتن

شادابى پوست مى شود.يك مرطوب كننده خوب بايد حاوى آب، تركيبات جذب كننده رطوبت و امولسيون هاى تغذيه كننده پوست باشد. در هنگام خريد توجه به روز و شب بودن كرم ها اهميت ويژه اى دارد. در هنگام روز بايد از كرم هاى مرطوب كننده كه حاوى ضدآفتاب بوده و پوست را در برابر اشعه UV خورشيد محافظت نمايد، استفاده كرد. در صورت استفاده مستقيم نيز بهتر است ضدآفتاب با SPF ?? بر روى پوستتان بماليد.براى مرطوب كردن پوستتان در شب نيز كرم هاى حاوى اسيد هيدروكسى آلفا كه جزء لايه بردارهاى طبيعى بوده و سلول هاى مرده پوست را بازسازى مى كند و موجب بهبود لايه بيرونى پوست مى شود، تهيه نماييد.هرگز براى مرطوب كردن پوستتان از آب و صابون استفاده نكنيد زيرا شست وشوى بيش از حد باعث از بين رفتن لايه چربى محافظ پوست شده و روند خشك و پوسته پوسته شدن پوست را سرعت مى بخشد.به جاى استفاده از صابون از شيرپاك كن براى تميز كردن صورتتان استفاده كنيد. از بخورهاى گياهى كه موجب افزايش آب رسانى به پوست مى شود، غافل نشويد. گنجاندن مواد غذايى حاوى ويتامين A و E نظير سبزيجات داراى برگ سبز، سيب زمينى، هويج، خشكبار، انگور و مركبات نيز كمك بزرگى به حفظ طراوت و زيبايى پوست در فصول سرد مى كند.
منبع: farmasalute.it
نيکوتين حوضچه هاي خوني را تنگ مي کند و همين گردش ناکافي خون در بدن ،دشمن درجه يک پوست است.

بتا کاروتن : اما پيش از آنکه شروع به مصرف بتا کاروتن کنيد ،بايد بدانيد که هر چند مصرف مکملهاي بتا کاروتن مورد تاييد اکثر متخصصان است ،اما پزشکان معتقدند که خوردن مواد غذايي غني از بتا کاروتن مانند اسفناج و ساير سبزيهاي پربرگ علاوه بر طالبي ،هويج و ساير ميوه ها و سبزيهاي زرد و نارنجي حتي از مصرف مکملها نيز بهتر است.بتا کاروتن پس از جذب در بدن تبديل به ويتامين A مي گردد.

از سوي ديگر بررسي هاي کوچک فراواني نتايج مثبت مصرف مکملهاي بتا کاروتن را در سيگاريها نشان داده اند . مثلا پژوهشگران کانادايي متوجه شدند 25 فرد سيگاري پس از مصرف 20 ميلي گرم حدود 3300 IU در روز بتا کاروتن به مدت 4 هفته ،کاهش چشمگيري در آسيب ناشي از اکسيداسيون داشتند.

سرانجام به گفته دکتر ريم به ياد داشته باشيم که بتا کاروتن فقط يکي از چند ماده مرتبط به هم به نام کاروتنوئيدهاست . کاروتنوئيدها بدن را از آسيب سلولي محافظت مي کنند .او مي گويد عمل تمام کاروتنوئيدها کمي با هم متفاوت است .پس بهتر است سعي کنيد تا حد امکان بتا کاروتن مورد نيازتان را از مواد غذايي بدست آوريد.

البته در مصرف آن زياده روي نکنيد.

ويتامين A : آنتي اکسيدان بوده و يک ريزه خوار راديکالهاي آزاد است اين ماده باعث نوسازي و تجديد حيات لايه اپيدرم شده که در نتيجه باعث حفاظت از پوست و پيشگيري از پيري زود هنگام مي شود. اين ويتامين توسط گلوبولهاي سفيد به هنگام تحريکات رسيده به پوست از جمله( نور خورشيد ،آلودگيها و کشيدن سيگار و...) توليد و رها مي شود . عوامل رسيده به پوست سبب آسيبهاي DNA و کلاژنهاي پوستي شده که در ادامه باعث ايجاد چروکهاي پوستي و باعث زبري پوست و لک شدن پوست مي شوند.

ويتامينA به ساختمان بافت پيوندي استحکام مي بخشد . اين ويتامين در جگر و سبزيهاي سبز و قرمز به وفور يافت مي شود.

ويتامينC : علاوه بر ويتامينهاي A,E اين ويتامين عامل اساسي آنتي اکسيدان است که از آن به عنوان ضد راديکالهاي آزاد نام برده مي شود. از ديگر اثرات اين ويتامين افزايش و تحريک در ساخت کلاژن نوع 1و2 بوده که اين کارايي با اثر بر روي سلولهاي فيبروبلاست صورت مي گيرد و در نتيجه باعث افزايش بيشتر استحکام پوستي و از بين رفتن چروکها و خطوط ريز و ايجاد احساس جواني بيشتر در پوست مي شود.

ويتامين C براي سلامت سلولها لازم است . سيگاريها براي اينکه سطح خوني اسيد اسکوربيک خود را معادل سطح خوني افرادغير سيگاري نگه دارند بايد 2 تا3 برابر مقدار نياز روزانه افراد غير سيگاري يعني حدود 180 ميلي گرم در روز ويتامين C مصرف کنند . از آنجا که سيگاريها در بدنشان مقدار بسيار کمي ويتامين C دارند و براي مقابله با اکسيداتيو ناشي از راديکالهاي آزاد نيازمند مقدار بيشتري ويتامين C مي باشند لذا متخصصان توصيه مي کنند اگر اين افراد به شدت سيگاري هستند به مراتب بيش از غير سيگاري ها تا دو هزار ميلي گرم در روز ويتامين C مصرف کنند .

منابع اصلي اين ويتامين کلم ،سيب زميني ، سبزيهاي تازه و ميوه ها مي باشند.

کلسيم : مصرف کلسيم براي افراد سيگاري ضروري است . کمبود کلسيم باعث پوسته پوسته شدن و اگزماي پوست مي شود . فراورده هاي لبني و برگ سبزيها منابع خوب اين عنصر به شمار مي رود.

ب کمپلکس : از آنجا که ويتامينهاي گروهB براي حفظ سلامت پوست و مو ضروري مي باشند لذا بسياري از متخصصان مصرف ويتامينهاي ب کمپلکس را نيز توصيه مي کنند. ويتامينهاي اين گروه در گروه پوستي شامل B3 و B5 و B6 و B9 (اسيد فوليک) بوده که اين ويتامينها باعث مرطوب سازي و حفظ تداوم رطوبت و تغذيه پوست مي گردد.

به گفته پژوهشگران آنچه اهميت ويژه دارد اسيد فوليک است يعني ماده مغذي که اکثر سيگاريها دچار کمبود آن هستند . اين ماده در جگر،گوشت،سبزيهاي تازه و شير وجود دارد . از علائم پوستي که کمبود اين ماده ممکن است ايجاد کند تيره شدن و خاکستري شدن پوست ،ترک خوردگي لبها و زبان و ضايعاتي که بر روي سطوح مخاطي است .

مولتي ويتامين مينرال : با مصرف مولتي ويتامين به غائله خاتمه دهيد.

از آنجا که سيگار کشيدن ذخائر تمام ويتامينهاي بدن را تخليه مي کند لذا سيگاريها به مصرف يک مکمل مولتي ويتامين مينرال نياز دارند.

منبع: کتاب

گرد آورنده ماهان احمديان (مشاور زيبايي پوست)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید