طعام اسرار

Persian فارسی


گوشت گاو
 گوشتی است که از بدن گاو به دست می آید. معمولاً لذیذ ترین گوشتها را از گاو نر به دست می آورند که البته اغلب، این حیوان را به منظور تولید مثل نگهداری می کنند. زمانی که گاوها به دلیل بالا رفتن سنشان دیگر تولید مثلشان زیاد نیست، آنها را می کشند و از گوشتشان استفاده می نمایند. گوشت گاوهای پیر و همچنین گاومیش ها سفت و زبر است. به همین دلیل اغلب، این گوشت ها را برای مصارف گوشت چرخ کرده به کار می برند.
گوشت گاو یکی از رایج ترین انواع گوشت است که اغلب کشورهای جهان در تهیه ی غذاهای گوشتی خود بیشتر از این نوع گوشت استفاده می کنند. گوشت گاو جزء جدا نشدنی برخی غذاها به حساب می آید. مثلاً در تهیه ی یکی از خوراک های معروف دنیا به نام همبرگراغلب از گوشت چرخ شده ی گاو استفاده می نمایند.
از گوشت گاو می توان استیک، مغز ران یا راسته جدا نمود یا قسمت های مختلفی از آن را چرخ کرد. البته برخی از جگر سیاه، زبان، سیرابی و شیردان و دیگر قسمت های بدن گاو هم مصارف خوراکی می کنند.
استفاده از گوشت گاو در برخی مذاهب حرام است. از جمله در مذهب هندو که چون گاو را حیوان مقدسی می دانند، بنابراین از گوشت آن هم استفاده نمی کنند. البته بسیاری از بودایی مذهب های ساکن آسیای شرقی هم با مصرف گوشت گاو مخالفند. البته استفاده از آن همچون مذهب هندو حرام نیست.
کشورهای زلاندنو، استرالیا، کانادا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کنندگان گوشت در دنیا محسوب می شوند. به علاوه تولید گوشت در کشورهای آرژانتین و اروگوئه تأثیر مهمی بر اقتصاد این دو کشور دارد.
 
 


درجه بندی انواع گوشت گاو
معمولاً گوشت گاو را بر اساس دو مورد درجه بندی می کنند: میزان چربی گوشت و سن حیوان. هر چه سن گاو کمتر بوده و همچنین میزان چربی گوشت بیشتر باشد، گوشت مرغوب تر خواهد بود. معمولاً از گوشت های مرغوب تر که آبدارتر و تردتر هستند، در هتل ها و رستوران ها استفاده می کنند؛ در حالی که گوشت هایی که در درجه بندی در ردیف های پایین تر قرار می گیرند، بیشتر برای مصارف گوشت چرخ کرده به کار می روند.
قسمت های مختلفی که از گوشت گاو تهیه می کنند
ابتدا گوشت گاو را به چند تکه اصلی تقسیم می کنند. از این قسمت ها استیک و دیگر قسمت های را برش می زنند.
ـ گوشت قسمت کتف گاو: یکی از معروف ترین بخش هایی است که برای تهیه ی همبرگر از گوشت این قسمت استفاده می کنند.
ـ دنده
ـ گوشت سینه و ساق
ـ گوشت پهلو
ـ مغز ران، ترد ترین و گران ترین قسمت گوشت گاو است که معمولاً استیک و فیله را از این قسمت تهیه می کنند.

ـ راسته که از مغز ران زبر تر است، اما لذیذ تر و خوشمزه تر می باشد.
کباب گوشت
در کشورهای بسیاری از گوشت گاو انواع کباب تهیه می کنند. در ایران معمولاً کباب ها با گوشت چرخ کرده ی گاو یا گوسفند تهیه می شوند. بر اساس تحقیقاتی که موزه ی لندن انجام داد، به این نتیجه رسیدند که انگلیسی ها از زمانی که ارتش امپراطوری رم، شهر لندن را تحت اشغال خود درآورده بود، کباب گوشت را تهیه می کردند. البته این غذا تا قرون وسطی زیاد بین مردم رایج نبود و در قرن 18، تنها نوعی غذای ملی انگلستان به حساب می آمد. البته امروزه انگلیسی ها نسبت به دیگر کشورهای غربی، بیش از همه رو به گیاه خواری آورده اند.

بیماری جنون گاوی (BSE)
به دنبال تولید انبوه گوشت گاو، در سال 1986 م در کشور انگلستان، شیوع نوعی بیماری مرتبط با گوشت گاو تحت نام بیماری جنون گاوی برای اولین بار تشخیص داده شد. مصرف گوشت گاوی که مبتلا به این بیماری است در انسان بسیار خطرناک است. در ژوئن سال 2003م، 131 مورد ابتلا به بیماری در انسان، بر اثر مصرف گوشت آلوده در کشور انگلیس و تعداد اندکی هم در کشور فرانسه مشاهده شد. درک این نکته که احتمال دارد گوشت گاوی که مصرف می کنیم، مبتلا به بیماری جنون گاوی بوده باشد، سبب کاهش مصرف گوشت گاو شد و ضربه ی بزرگی به صنعت تولید گوشت گاو در کشور انگلستان وارد آورد. در نهایت تصمیم گرفتند که گاوهای مبتلا به این بیماری را کشته و گوشت آنها را بسوزانند. این عمل زیان های بسیاری را به صنعت تولید گوشت وارد کرد و تنها اخیراً این صنعت دوباره پا گرفته و به حالت عادی خود باز گشته است.

از آن زمان تا کنون گاوهای کشورهای دیگر در زمان های مختلف دچار این بیماری مهلک شده اند.

 

گوشت گاو وغلظت خون
عضو بنياد نهضت علوم و طب اسلامي گفت: مصرف گوشت گاو خون را غليظ كرده و براي كبد مضر است.
دكتر "محمد عزيزخاني" روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: مصرف گوشت گاو، همچنين، سبب تيرگي پوست صورت، بروز حالت‌هاي عصبي، افسردگي و وسواس مي‌شود.
وي، مصرف گوشت و ماست را با هم مضر دانست و اظهار داشت: گوشت و ماست با هم نبايد مصرف شود زيرا يكي از مهم‌ترين علل بروز بيماري‌هاي برص و لك و پيس (از انواع بيماري‌هاي پوستي) از نظر طب قديم محسوب شده و براي بدن مضر است.
مدير كلينيك طب ايراني، مصرف پنير را نيز به تنهايي مضر دانست و گفت:
مصرف پنير به تنهايي در صبحانه "بلغم‌زا" است و فرد را دچار سستي، بي‌حالي، خواب آلودگي و كندي در يادگيري و كاهش تمركز ذهن مي‌كند.
عزيزخاني افزود: برهمين اساس، دانش آموزاني كه صبحانه نان و پنير ميل مي‌كنند، معمولا در سر كلاس دچار خواب آلودگي مي‌شوند كه براي رفع اين حالت بايد با پنير، گردو نيز مصرف كنند.
وي به مضرات ناشي‌از "تنوع خواري" اشاره كرد و گفت: تنوع خواري و مصرف اقلام متعدد و متنوع در يك وعده غذايي از ديدگاه طب سنتي و اسلامي مضر است و سبب بهم خوردن تنظيم دستگاه گوارش مي‌شود.
عزيزخاني گفت: زماني كه تنوع اقلام يك وعده غذا از ‪ ۲ - ۳مورد بيشتر شود، سيستم اخلاطي و آنزيم‌هاي هاضمه دچار اختلال شده و هضم غذا ناقص مي‌شود.
وي افزود: يكي از رموز طول عمر از ديدگاه طب سنتي، ساده غذا خوردن و تنوع كم اقلام غذاهاي سفره است.
عزيزخاني، ريزه خواري را نيز مضر دانست و گفت: ريزه‌خواري و جزء خواري به صورت خوردن وعده‌هاي متعدد اما كوچك غذا، بويژه اقلامي همچون پفك، چيپس، كيك و غيره، در طب سنتي براي دستگاه گوارش مضر بوده و طول عمر را كاهش مي‌دهد.
وي خاطر نشان كرد: پيشگيري، بهداشت و درمان بيماري‌هاي جسم و روح و روان انسان‌ها زماني امكان‌پذير است كه خوردن و آشاميدن آنان كامل و درست باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید