طعام اسرار

Persian فارسی

 

راهکارهای تغذیه ای در کاهش سنگهای صفراوی:
 در اینجا آنچه را که ایشان توصیه می کنند عبارتند از :
1-  مصرف کلسترول را کاهش دهید. و به گفته دکتر هنری وست ، به توصیه انجمن قلب آمریکا در مورد عدم مصرف بیش از 300 میلی گرم کلسترول در روز گوش فرا دهید کاهش مقدار کلسترول خون ممکن است توانایی بدن را برای تشکیل سنگهای صفراوی کاهش می دهد کلسترول رژیم غذایی منحصراً از منابع حیوانی تامین می شود : گوشت و فرآورده های لبنی برای کاهش میزان کلسترول باید از این غذاها و چربی اشباع شده اجتناب کنید .
2-  میزان کالری مصرفی را کاهش دهید . بررسی ها نشان می دهند زمانی که آنقدر کالری مصرف می کنند که چاق می شوند شش برابر زنان با وزن طبیعی در معرض خطر ابتلا به سنگهای صفراوی قرار دارند .
3-  مراقب مصرف شیرینی باشید . مطالعه بر روی 872 مرد هلندی نشان می دهد که رژیم غذایی پر قند می تواند خطر سنگهای صفراوی را تقریباً دو برابر کند . هیچ کس به دقت نمی داند چرا ، ولی پژوهشگران فکر می کنند که قند ممکن است مقدار کلسترول – ساده ای که اکثر سنگهای صفراوی را می سازد را در کیسه صفرا افزایش دهد .
4-  ماهی بخورید . بررسیهای حیوانی و انسانی در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکنیز نشان داده است که روغن ماهی ممکن است تشکیل سنگهای صفراوی را کاهش دهد . دکرت پیت می گوید : ما نمی گوییم که می توانیم سنگهای صفراوی را حل کنید ، اما می توانیم سرعت تشکیل آنها را کاهش دهیم . لذا کسانیکه زیاد در معرض خطر ابتلا به سنگهای صفراوی قراردارند . مانند زنانی که زیاد شیر می دهند و زنانی که حامله اند ، می توانند ماهی را بعنوان بخش منظمی از رژیم غذایی خود در نظر داشته باشند .
اثر کلسیم بر سنگ صفرا
مهمترین جنبه رژیم غذایی در این بیماری فقدان کالری خیلی زیاد است بنابراین شخص لاغر باقی می ماند دکتر هونمان معتقد است که تکمیل رژیم غذایی یا کلسیم ممکن است که پیشگیری از سنگهای صفراوی کمک کند .
 دکتر هرفمان می گوید کلسیم علاوه بر کمک به استخوانها تاثیر خوبی بر روی متابولیسم اسید صفراوی دارد آنچه تا کنون می دانیم آن است که دوزهای زیاد کلسیم خوراکی در روده فسفات کلسیم را تشکیل می دهند به گفته وی تشکیل فسفات کلسیم زنجیره ای از واکنشهای شیمیایی را به راه می اندازد که انجام مقدار کلسترول را در کیسه صفرا و بنابراین احتمال تشکیل سنگهای صفراوی را کاهش می دهد همچنین به نظر می رسد که این موضوع توجیه گران است که چرا مطالعه ای که بر روی 872 مرد هلندی بین 40 تا 59 ساله انجام شد نشان داد که هر چه مردان در یک دوره 25 ساله کلسیم بیشتری مصرف کرده بودند احتمال ابتلایشان به سنگهای صفراوی کم تر بود . در حقیقت یک بررسی در هلند نشان داد مردانی که هر روز در رژیم غذایی خود بیش از 1442 میلی گرم کلسیم مصرف می کردند 50% کمتر به سنگهای صفراوی مبتلا می شوند .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید