طعام اسرار

Persian فارسی

 

هيپر گليسمي (قند خون بسيار بالا)
هيپرگليسمي چيست؟
هيپرگليسمي ( زيادي قند خون) به حالتي گفته مط شود که در آن قند خونتان خيلي بالا رفته ( به 240 ميلي گرم در سي ليتر يا بيشتر ار آن مي رسد.) و بالا نيز باقي مي ماند. وقتي که هيپرگليسمي اتفاق مي افتد نشان ميدهد که مرض قند شما از کنترل خارج شده است. معمولا هيپرگليسمي به آرامي ايجاد ميشود و در بيشتر مواقع مشکل فوريت داري نمي باشد . اما اگر قند خون شما مدت زمان طولاني باقي بماند ممکن است چندين مشکل بسيار خطرناک ايجاد کند. بسياري از پزشکان عقيده دارند که هيپرگليسمي طول کشيده ممکن است ايجاد مشکلاتي در چشم ، قلب و کليه بکند و اگر مرض قند شما از نوع 1 است هيپرگليسمي مي تواند منجر به کتواسيدوز بشود. کتواسيدوز وضعيت بسيار فوريت دار و خطرناک پزشکي است.
چه چيزي باعث هيپر گليسمي مي شود؟
هيپر گليسمي مي تواند در مواقع زير اتفاق بيافتد:
* هنگامي که غذاي بيش از حد مصرف نمائيد.
* ورزش و فعاليت کافي انجام ندهيد.
* به مقدار کافي انسولين يا داروهاي خوراکي مصرف نکنيد.
* به بيماري ديگري مبتلا شويد.
* تحت فشار روحي بيش از حد قرار بگيريد.
* يک يا چند  تا از اين عوامل مي تواند باعث بالا رفتن قند خون شما بشود.
به همين علت است که بکار بستن يک روش روزانه مستمر و اندازه گيري قند خون توسط خودتان بطور منظم اهميت دارد. به اين ترتيب شما خواهيد توانست  تعادل صحيحي بين  رژيم غذائي ، فعاليت فيزيکي و داروهاي خود ايجاد کنيد.
علائم هشدار دهنده هيپرگليسمي
*احساس تشنگي بيش از حد کنيد.
* دفعات ادرار کردنتان افزايش يابد.
*احساس خواب آلودگي غير معمول بکنيد.
*مشکلي در وضوح بينائي شما ايجاد شود.
*احساس کنيد زود از کوره در مي رويد.
* به بعضي عفونتها مبتلا شويد.
* زخمها يا بريدگي هائي که ايجاد مي شوند به کندي التيام يابند.
چگونه مي توان هيپرگليسمي را درمان نمود:
بهترين راه درمان هيپر گليسمي اجراي دستورات روزمره زير است:
رژيم غذائي مناسب
* فعاليت فيزيکي مداوم
* استفاده روزمره از داروهايتان
* اجراي صحيح برنامه اندازه گيري قند خون توسط خودتان.
اگر نتوانستيد قند خون خود را به حد مطلوب ( 70 تا 120 ميلي گرم در دسي ليتر) برسانيد ، بايد با پزشک يا مسئول آموزش مرض قند خود تماس بگيريد.
چگونه ميتوان از هيپر گليسمي پيشگيري کرد
برنامه رژيم غذائي را بطور دقيق اجرا کنيد . وعده هاي غذائي را همانطور که از قبل براي شما برنامه ريزي شده است رعايت کنيد. هيچوقت خوردن صبحانه را به اميد آنکه در ناهار جبران خواهيد کرد به تاخير نيندازيد. به ياد داشته باشيد بدن شما موقعي انسولين را بهترمصرف مي کند که در هر وعده، غذاي کمتري مصرف کنيد ولي تعداد وعده ها را افزايش دهيد.
برنامه فعاليت بدني روزمره خود را بطور مرتب انجام دهيد و تمام احتياطات لازم را حين ورزش بکار ببنديد. قند خون خود را قبل و بعد ورزش آنگونه که پزشک دستور داده اندازه گيري کنيد.
اگر مرض قند شما از نوع يک است درباره اينکه آيا وقتي قند خونتان بالاتر از 240 ميلي گرم در دسي ليتر است ورزش کردن صلاح است يا نه با پزشک خود مشورت کنيد.
داروهاي خود را آنگونه که توصيه شده ، به مقدار مناسب و در زمان مناسب مصرف کنيد. قند خون خود را بطور منظم اندازه گيري کنيد . برنامه منظمي را که توسط پزشک تعيين شده اجرا کنيد. نتايج آزمايشات قند خون توسط خودتان را يادداشت کنيد و الگوي قند خون هاي بالا را ملاحظه کنيد.
اگر بيمار شده ايد برنامه روز بماري را بکار ببنديد. براي پيدا کردن مهارت بيشتر در چگونگي کنترل مرض قند خود به فرا گررفتن آموزش هاي لازم ادامه دهيد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید