صفحه اصلی  //  صد موضوع و هزاران مقاله  //  تغذیه کودک  //  غذاهايي كه در رژيم کودک بايد از خوردن آن اجتناب شود

غذاهايي كه در رژيم کودک بايد از خوردن آن اجتناب شود


غذاهايي كه در رژيم کودک بايد از خوردن آن اجتناب شود :

هر گونه تغيير در رژيم غذايي كودك نبايد بدون راهنمايي و مشورت با پزشك يا متخصص تغذيه انجام گيرد .

حذف غذاهاي مهم از رژيم غذاي ، منجر به كمبود مواد مغذي ضروري ميشود .

قند و مواد غذايي حاوي قند مثل بيسكوئت ، كيك ، شيريني ، شكلات ،  و نوشابه ها ي شيرين موجب افزايش سريع قند خون مي شو د. اين فرايند مي تواند منجر به بروز بيش فعالي در بعضي از كودكان ميشود .

بادام ، سيب ، زرد آلو ، كشمش ، آلو ، آلو بخارا ، پرتقال ، توت ، گوجه فرنگي و خيار حاوي ساليسيلات طبيعي هستند كه ماده اي شبيه به آسپيرين است و لازم است از رژيم غذايي كودكان بيش فعال تا حد ممكن كاسته شود هر گاهي اوقات حذف شود ( اين ماده به ويژه در بادام ، سيب و زرد آلو زياد است )

تارترازين : رنگ غذايي نارنجي است كه به صورت رنگ غذايي افزودني مصرف مي شود تار ترازين ممكن است در بيش فعالي موثر باشد . تارترازين در مواد زير وجود دارد : غذاهاي آماده بسته بندي شده ، آدامس ، شكلات ، افشرده ليمو ، سسهاي آماده ، همچنين كنسرو شده كنسرو نخود فرنگي ، بادام ساييده شده ، نوشيدنيهاي كربنات  ولو كيكهايي كه بصورت بسته بندي شده به فروش مي رسد حاوي تارتازين است .

اسيد بنزو ئيك : مادهاي افزودني است كه ممكن است در ايجاد بيش فعالي موثر باشد از اين ماده بمنظور محافظت و سالم نگه داشتن مواد غذايي آماده استفاده مي شود در بسياري از غذاهاي آماده مانند مرباها ، سسها ، دسرها و شربتهاي طعم دهنده ،‌پوره ميوهها ، آب ميوه ها و ماهي هاي كنسروي  خوابانده شده در سركه و نمك و تر شيها يافت مي شود

نوشابه هاي گاز دار : حاوي مقادير زيادي فسفر هستند كه اين ماده قادر است تعادل مقدار كلسيم و فسفر بدن را بهم زده و منجر به بيش فعالي شود .

قهوه ، چاي ، كولا و ساير نوشيدنيهاي حاوي كافئين ممكن است علائم بيماري را تشديد كنند .

نكته : مصرف تركيبات روغن ماهي در هنگام غروب در شرايط باليني و مورد آزمايش قرار گرفته و ديده شده است كه اثر مفيدي در خصوص كاهش علائم بيش فعالي در كودكان دارد و در كودكاني كه به علت بيش فعالي در حركات خود مهارت و ظرافت ندارند به كاهش اين علائم كمك كرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارتبـاط با ما

با ما تماس بگيريد

  • تلفن: 44254747 (021)
  • وب سايت: www.taamasrar.com
  • وب سايت: www.sibdiet.com
  • آدرس ایمیل: تماس با ما
  • آدرس: تهران، بولوار اشرفی اصفهانی، بولوار مرزداران، نبش خیابان حضرت ابوالفضل، پلاک 2، واحد 2

logo-samandehi