- طعام اسرار http://taamasrar.com/تلنگرها Sat, 19 May 2018 19:23:44 +0430 بهینه وب - behineweb.com - محمد حسنی اقتدار en-gb تقلب تکان‌دهنده در بازار مواد غذایی http://taamasrar.com/تلنگرها/1682-تقلب-تکان‌دهنده-در-بازار-مواد-غذایی http://taamasrar.com/تلنگرها/1682-تقلب-تکان‌دهنده-در-بازار-مواد-غذایی

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۰
تقلب گسترده در بازار موادغذایی، موج بی‌اعتمادی مشتریان ایرانی را به دنبال داشته است. اما این تقلب‌ها به موارد جزیی و کم‌اهمیت خلاصه نمی‌شود و حالا در غیاب نظارت‌های کارآمد، گاهی اخبار هولناکی از پدیده تقلب در بازار مواد غذایی شنیده می‌شود. در این شرایط سودجویان با هدف به دست آوردن بالاترین سود ممکن از تجارت کثیف خود دست به تقلب‌هایی می‌زنند که این روزها نگرانی‌های جدی برای سلامتی مردم را به دنبال داشته است.
تولید ١٠ تن آبلیمو از تنها ٤ لیتر اسید سولفور و گوگرد به تنهایی سود کلان بازیگران این تجارت غیراخلاقی را فاش می‌کند. کافی است بدانید در شرایطی که متوسط برداشت عسل طبیعی از یک کندو تنها ٣ تا ١٤ کیلوگرم است، متقلبان از یک کندو با استفاده از شکر ٨٠ کیلوگرم عسل برداشت می‌کنند و دسته دیگری عسل‌هایی به بازار روانه می‌کنند که از قند مصنوعی و بدون دخالت زنبور ساخته شده است.
در بازار روغن زیتون نیز برخی تجار در بسته‌بندی‌های شیک، کالایی با عنوان روغن زیتون خارجی به مشتریان عرضه می‌کنند که درواقع یک نوع روغن خطرناک صنعتی و ارزان قیمت است که برای ساخت کرم و پمادها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف خوراکی آن در تمام کشورها منع شده است و متقلبان داخلی نیز بدون میوه زیتون و با استفاده از پارافین و روغن مایع و اسانس شیمیایی زیتون، اقدام به تولید روغن زیتون تقلبی می‌کنند.
نکته غم‌انگیز ماجرا این است که به گواهی مسئولان سازمان استاندارد نام برخی برندهای سرشناس مواد غذایی کشور در لیست متقلبان بزرگ دیده می‌شود و همین اواخر یکی از همین برندهای سرشناس به جریمه مالی ٩٠٠‌میلیون تومانی محکوم شده است.
اما حلقه مفقوده این بازار، نظارت‌های قانونی است که اجرا نمی‌شود. براساس قوانین موجود ناظران آزمایشگاهی کارخانه‌های تولیدی نباید در استخدام مالی کارفرما باشند و باید حقوق خود را از نهادی مستقل دریافت کنند. ولی این قانون سال‌هاست که در ایران رعایت نمی‌شود و دربسیاری از موارد کارکنان و متخصصین آزمایشگاه‌های کنترل کیفی کارخانجات حقوق خود را از کارخانه‌دار دریافت می‌کنند و همین موضوع موجب می‌شود که کیفیت فدای ارتباط مالی کارفرما و ناظران شود. در این گزارش به‌طور مفصل به سه کالای بازار مواد غذایی پرداخته‌ایم که در صدر تقلب‌های بزرگ و عمده قرار دارند.
اسیدی که خاک را نابود می‌کند!
آبلیمو یکی از بزرگترین تقلبات بازار مواد غذایی ایران را تشکیل می‌دهد. بنا به ادعای «محمد میررضوی» دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران و عضو کانون انجمن‌های صنفی مواد غذایی ٩٩‌درصد آبلیموهای موجود در بازار کشور تقلبی هستند و متقلبان از این بازار سود هنگفتی به جیب می‌زنند. او در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده که برای تشخیص این سود کلان کافی است که بدانید تنها با ٤ لیتر اسید سولفور و گوگرد، می‌توان بدون استفاده از لیمو ١٠ تن آبلیموی تقلبی تهیه کرد. نکته غم‌انگیز بازار آبلیمو این است که حتی برخی برندهای بزرگ و سرشناس بازار ایران نیز از این سود هنگفت چشم‌پوشی نکرده و بارها در گزارش‌های سازمان استاندارد نام سرشناس‌های این صنعت دیده شده است، تا آن‌جا که به‌تازگی یکی از همین برندهای سرشناس به ٩٠٠‌میلیون تومان جریمه از سوی سازمان تعزیرات محکوم شده است. گرچه کارشناسان معتقدند امکان تشخیص آبلیموی تقلبی به جز در آزمایشگاه وجود ندارد، اما برای دانستن این موضوع کافی است یک استدلال ساده را درنظر بگیریم: قیمت تمام شده آبلیموی صنعتی از نرخ لیموترش تازه در بازار پایین‌تر است. یک کیلوگرم لیموترش تازه در بازار بین ١٢ تا ١٧‌هزار تومان قیمت دارد. این درحالی است که یک لیتر آبلیمو بسته‌بندی حدود ٨ تا ١٠‌هزار تومان قیمت گذاری شده است.
بعد دوم این ماجرا نکات تکان‌دهنده‌ای است که کارشناسان و مسئولان درباره تبعات مصرف آبلیموی تقلبی اظهار می‌کنند. «مهدي پورهاشم» مديركل سابق استاندارد و تحقيقات صنعتي تهران دراین‌باره به «ایسنا» گفته است که آبلیموهای تقلبی دودسته هستند. یک دسته آبلیمویی که بدون استفاده از میوه لیمو تولید می‌شود که محتوای آن اسید سولفور و گوگرد است و دسته دوم آبلیموی بسیار رقیق طبیعی با مقادیر بالای ترکیبات شیمیایی است.
وی ادامه می‌دهد: میزان مجاز استفاده از متابی سولفيت سديم که یک ماده شیمیایی است در حد ٢٥٠ پي‌پي‌ام است، زيرا اين ماده مانع از تغيير رنگ و فساد ميكروبي آبليمو مي‌شود. اين در حالي است كه نتايج آزمايش آبلیموهای موجود در بازار نشان می‌دهد که در برخي از آنها تا ٥ برابر يعني نزديك ١٢٥٠ واحد متابی سولفيت موجود است.
«مرتضی خدایی» رئیس شعبه ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی و بهداشتی سازمان تعزیرات حکومتی تهران نیز در گفت‌و‌گو با «عصر ایران» به نکات تکان‌دهنده‌ای از بازار آبلیموهای تقلبی اشاره کرده است. او دراین‌باره می‌گوید: در برخی موارد متقلبان اقدام به عرضه آبلیمو با آرم استاندارد کرده بودند. آبلیموهایی که به هیچ عنوان قابلیت مصرف انسانی ندارد و حتی برای معدوم کردن آن با مشکل مواجهیم. زیرا این آبلیموها آثار مخرب زیست محیطی داشته و حتی برای خاک مخرب است و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط‌زیست برای معدوم کردن آن محدودیت‌های قانونی اعمال کرده است اما این محصولات که خاک تحمل آن را ندارد به راحتی تولید و به مصرف انسانی می‌رسد.
تولید عسل بدون دخالت زنبور
عسل تقلبی همپای آبلیمو در صدر تخلفات بازار مواد غذایی قرار دارد. به‌طوری که نقل قول‌های متفاوت از ‌درصد بالا و نزدیک به ٩٠‌درصدی سهم عسل تقلبی از بازار این ماده غذایی خبر می‌دهند. البته تعریف‌ها از عسل تقلبی متفاوت است و برهمین اساس عده‌ای خوراندن محلول آب شکر به زنبور را تقلب نمی‌دانند. این در شرایطی است که دسته‌ای دیگر از کارشناسان هرگونه تغییر غیرطبیعی در فرآیند تولید ماده غذایی را نوعی تصرف و تقلب می‌دانند. با این حساب تقلب جالب دیگری در این بازار وجود دارد و آن تولید عسل بدون دخالت زنبور است. ««عفت رئیسی» مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران در این‌باره به «شهروند»می‌گوید: در کشور ما سه نوع عسل وجود دارد، نوع اول عسل‌های طبیعی و نوع دوم عسل‌های تغذیه‌ای هستند که در تولید نوع دوم به زنبور مخلوط آب و شکر خورانده می‌شود و در نوع سوم که عسل‌های دست‌ساز نامیده می‌شود متقلبان با گلوکز و اسانس و بدون دخالت زنبور عسل تولید می‌کنند. او توضیح داد: متوسط برداشت عسل طبیعی از هر کندو بین ٣ تا ١٤ کیلوگرم در نوسان است این درحالی است که در شرایط تولید عسل تغذیه‌ای و با استفاده از آب شکر برداشت از یک کندو تا ٨٠ کیلوگرم نیز می‌رسد!
رئیسی با بیان این‌که قیمت عسل طبیعی بین ٤٠تا ٦٠‌هزار تومان است، هرنوع عسل ارزان‌تر از این قیمت را تقلبی دانست و گفت: کنترل کیفی عسل درحال حاضر زیرنظر چند دستگاه است و این برخورد جزیره‌ای در نظارت‌ها مشکل ساز شده است. ضمن این‌که سازمان ملی استاندارد، استاندارد اجباری عسل را به استاندارد تشویقی تغییر داده و همین امر باعث افزایش تخلفات در زمینه تولید عسل شده است. به‌گفته کارشناسان مصرف قند و شکر مصنوعی مورد استفاده در عسل‌های دست ساز به‌ویژه برای بیماران بسیار خطرناک است و موجب تشدید عوارض بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری‌های هورمونی می‌شود.
فروش روغن پماد و کرم به جای روغن زیتون!
روغن زیتون یکی دیگر از رکوردداران تقلب در بازار ایران است. به گفته کارشناسان سازمان استاندارد روغن زیتون تقلبی بدون استفاده از میوه زیتون و با ترکیب پارافین، روغن مایع و اسانس زیتون ساخته می‌شود، اما تقلب در این کالا به همین موضوع محدود نمی‌شود و نوعی روغن زیتون در بازار ایران وجود دارد که اصولا مصرف خوراکی ندارد و در سایر کشورها برای تولید خمیر دندان، پماد و کرم مورد مصرف قرار می‌گیرد. این نوع روغن زیتون که با فعل و انفعالات شیمیایی و از تفاله زیتون (پومیت) استخراج می‌شود بسیار خطرناک و سرطان زاست و مطابق قوانین کشور واردات و عرضه آن به‌عنوان روغن خوراکی ممنوع است. اما سودجویان این نوع روغن زیتون را با یک‌سوم قیمت از کشورهایی مانند ترکیه و ایتالیا وارد کرده و با نرخ روغن زیتون خوراکی به مشتریان ایرانی می‌فروشند.
«محمدعلی یوسفی» مدیرکل استاندارد گیلان در این‌باره به ایسنا می‌گوید: روغن‌های زیتونی که به صورت فله یا در بسته‌بندی‌های زیبا و با نام‌های خارجی از مبادی غیرقانونی وارد می‌شوند، روغن تفاله زیتون است که با پارافین خوراکی مخلوط هستند و طبق آزمایش‌های انجام شده، اغلب این روغن زیتون‌ها به لحاظ افزودنی‌های غیرمجاز سرطان‌زا هستند.
«رمضان ملک‌رودی» عضو شورای ملی زیتون نیز در این‌باره به «ایرنا» توضیح می‌دهد: روغن زیتون طبیعی از گوشت میوه تازه و به روش‌های مکانیکی استخراج می‌شود، اما ممکن است ٥ تا ٧‌درصد روغن در تفاله زیتون باقی بماند که توسط تجهیزات روغن‌کشی قابل استحصال نیست و بنابراین با استفاده از گرما، حلال‌ها و فعل و انفعالات شیمیایی به‌طور مجدد از این تفاله روغن گرفته می‌شود که به هیچ عنوان کیفی نیست و به دلیل خطر بالای مواد شیمیایی حلال، مصرف خوراکی آن منع شده است و فقط مصرف صنعتی دارد. ملک‌رودی ادامه می‌دهد: در سایر کشورها روی بسته‌بندی روغن پومیت حتما این موضوع را عنوان می‌کنند تا اشتباهی به مصرف خوراکی نرسد، اما در ایران برخی تجار برای برخورداری از حاشیه سود بالاتر این روغن را ارزان‌تر از روغن خوراکی زیتون می‌خرند و با عنوان روغن زیتون خوراکی به بازار عرضه می‌کنند.
براساس اعلام انجمن صنایع غذایی ایران مارک‌های ولئو (Vawleo)، پوماس(Pomace)، آلبانو (Albano)، استیلا(Stilla)، زر(Zer)، پانتئولی(panteoli) و اورزانو (urzanoe) برخی از برندهای روغن زیتون تقلبی وارداتی در بازار ایران هستند.

]]>
تلنگرها Mon, 14 Sep 2015 15:25:23 +0430
شروع رژيم غذايي يعني تحول http://taamasrar.com/تلنگرها/326-1390-08-04-06-17-20 http://taamasrar.com/تلنگرها/326-1390-08-04-06-17-20


 

 
شروع رژيم غذايي يعني تحول

آنچه که شما دوست مي داريد الزاما همان چيزي نيست که درست است. و اگر درست مي بود شما را به وضعيت فعلي نمي رساند بنابراين شروع رژيم غذايي يعني تبديل کردن تغييرات جديد، يعني تحول. و اين همان تحولي است که شما را يک عمر نجات خواهد داد ، اگر به آن پايبند باشيد پس آمادگي خود را براي تغييرات شروع کنيد و اين مسئله نيازمند تمرين است و براي روتين شدن آن نياز به 40 روز زمان مي باشد.
 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
توقع نا بجا از رژيم http://taamasrar.com/تلنگرها/327-1390-08-04-06-17-20-sp-15595 http://taamasrar.com/تلنگرها/327-1390-08-04-06-17-20-sp-15595


 
توقع نا بجا از رژيم

آنهايي که انتظار دارند در حال رژيم گرفتن ، آب از آب تکان نخورد ، اين که گرسنه نشوند ، اصلا عصبي نشوند و ميل به مواد غذايي پيدا نکنند و... در واقع اين افراد ، خودخواهاني هستند که در روياهايشان به سر مي برند و زيبايي و سلامتي به هيچ وجه حق آنها نيست!!!

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
كودك چاق http://taamasrar.com/تلنگرها/328-1390-08-04-06-17-20-sp-19532 http://taamasrar.com/تلنگرها/328-1390-08-04-06-17-20-sp-19532


 

 كودك چاق
 
آيا ميدانيد فرزند شما كه چاق شدنش را ساده گرفته ايد در عرض يك ماه ميتواند براحتي چهار كيلو چاق شود ؟ وآيا ميدانيد براي كم كردن همين وزن مجبور خواهيدبود چهار ماه خون ودل بخوريد؟؟

 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
ام آب ميوه http://taamasrar.com/تلنگرها/329-1390-08-04-06-17-20-sp-5089 http://taamasrar.com/تلنگرها/329-1390-08-04-06-17-20-sp-5089

 


نام آب ميوه
 
آيا ميدانيد چرا ميوهها چاق نمكنند درحاليكه آب همان ميوهها چاق كننده هستند ؟ بنظر شما چه چيزي رااز ميوه حذف كرده ايد؟ مطمئنافهميده ايد كه فيبر انرا حذف كرده ايد .بد نيست بدانيد كه ميوه هاهم چاق كننده اند اگر بيشتر از معمول ميل شوند .

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
زنان بار دار http://taamasrar.com/تلنگرها/330-1390-08-04-06-17-20-sp-31047 http://taamasrar.com/تلنگرها/330-1390-08-04-06-17-20-sp-31047

 

زنان بار دار
 
اگر زنان بار دار از تاثيرات مثبت تغذيه صحيح دوران بارداري تحت نظارت كارشناسان تغذيه مطلع ميبودند هرگز بدون رزيمهاي دوران بارداري اقدام به بارداري نميكردند

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
تغذيه http://taamasrar.com/تلنگرها/331-1390-08-04-06-17-20-sp-28001 http://taamasrar.com/تلنگرها/331-1390-08-04-06-17-20-sp-28001


تغذيه
 
آنانكه تغذيه صحيح را پيشه خود سازند هرگز مجبور نخواهند بود كه پولشان را كه با خون جگر تهيه كرده اند به بيمارستانها بپردازند.

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
مقاومت در برابر خوراكي http://taamasrar.com/تلنگرها/332-1390-08-04-06-17-20-sp-1774 http://taamasrar.com/تلنگرها/332-1390-08-04-06-17-20-sp-1774

 

مقاومت در برابر خوراكي
 
سعي كنيد از همين حالا تصميم بگيريد.چه تصميمي؟ تصميم بگيريد هرگز ضعف شخصيتي وفرا جسمي خودرا (مبني بر اينكه نميتوانيد در مقابل خوردن وخوراكيها مقاومت كنيد)را نزد ديگران باز گو نكنيد چرا كه ممكن است اين دروغ واضح را خودتان هم باور كنيد براي اينكه علم ثابت كرده است كه حتي اندكي اراده يا اتفا قات ساده براحتي بر اين خواسته نفساني پيروز ميشوند .

 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
مشروب الكلي http://taamasrar.com/تلنگرها/333-1390-08-04-06-17-20-sp-23461 http://taamasrar.com/تلنگرها/333-1390-08-04-06-17-20-sp-23461

گر ازيك پزشكي سوال كرديد كه مشروبات الكلي براي چربيهاي خون خوب است يا بد و جواب داد كه خوب است مطمئن باشيد يا مشرو ب خوار است ويا اطلاعات لازم را ندارد چرا كه مشروبات الكلي از هر نوعي كه باشند مخرب قلب وافزاينده چربي خون ميباشند 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
طلب كردن مواد غذايي يك نوع اعتياد است http://taamasrar.com/تلنگرها/334-1390-08-04-06-17-20-sp-26529 http://taamasrar.com/تلنگرها/334-1390-08-04-06-17-20-sp-26529


 
توجه كنيد:

طلب كردن مواد غذايي به هر شكلي به معناي نياز داشتن به آن نيست بلكه اين طلب يك موضوع فرهنگي است و اعتياد است .

وتنها راه پيروزي بر آن ترك با تكيه بر اراده است و دوره ترك آن يك دوره 30 روزه است .
 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
پول و خون جگر http://taamasrar.com/تلنگرها/335-mony-anutrition http://taamasrar.com/تلنگرها/335-mony-anutrition

پول و خون جگر

آنانكه تغذيه صحيح را پيشه خود سازند هرگز مجبور نخواهند بود كه پولشان را كه با خون جگر تهيه كرده اند به بيمارستانها بپردازند. يا اتفا قات ساده براحتي بر اين خواسته نفساني پيروز ميشوند

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
مقاومت در برابر خوراكي http://taamasrar.com/تلنگرها/336-resist-food http://taamasrar.com/تلنگرها/336-resist-food

مقاومت در برابر خوراکی ها

سعي كنيد از همين حالا تصميم بگيريد.چه تصميمي؟ تصميم بگيريد هرگز ضعف شخصيتي وفرا جسمي خودرا (مبني بر اينكه نميتوانيد در مقابل خوردن وخوراكيها مقاومت كنيد)را نزد ديگران باز گو نكنيد چرا كه ممكن است اين دروغ واضح را خودتان هم باور كنيد براي اينكه علم ثابت كرده است كه حتي اندكي اراده براحتي بر اين خواسته نفساني پيروز ميشود .

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
مشروب الکلی http://taamasrar.com/تلنگرها/337-drinks http://taamasrar.com/تلنگرها/337-drinks

مشروب الکلی

اگر ازيك پزشكي سوال كرديد كه مشروبات الكلي براي چربيهاي خون خوب است يا بد؟ و جواب داد كه خوب است مطمئن باشيد يا مشرو ب خوار است ويا اطلاعات لازم را ندارد چرا كه مشروبات الكلي از هر نوعي كه باشند مخرب قلب وافزاينده چربي خون ميباشند .

 

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330
زیبایی http://taamasrar.com/تلنگرها/338-beauty http://taamasrar.com/تلنگرها/338-beauty

عشق به زیبایی

فقط عشق به زيبائي وسلامتي است كه ميتواندمانع نسلط چاقي وپر خوري وبدخوري گردد در واقع اراده شما عبارت است از ميزان اهميت دادن شما به سلامتي وزيبائي وبس.

]]>
تلنگرها Wed, 26 Oct 2011 13:47:13 +0330